Informace pro spotřebitele
V současném světě plném informací se často setkáváme s mnoha různými pojmy, které však nemusí být používány a vykládány zcela správně. V této sekci se budeme snažit vysvětlit význam pojmů, které souvisí nejen s probiotiky a prebiotiky, ale také mikrobiotou trávicího traktu. Důležité je také podotknout, že s novými vědeckými poznatky se výklad pojmů neustále vyvíjí a může se i měnit. Rovněž názory autorů vědeckých studií se mohou lišit, proto nemusí být definice a jejich výklad vždy jednotný.
- Probiotika Probiotika jsou živé mikroorganismy, které byly řádně definovány a při podávání v přiměřeném množství, prokazatelně prospívají hostiteli a poskytují mu zdravotní přínos.
- Prebiotika Prebiotika jsou látky, které lze selektivně využívat a transformovat hostitelskými mikroorganismy za předpokladu, že jsou prospěšné pro zdraví hostitele. Nová definice prebiotik zahrnuje i látky, které se nezařazují mezi sacharidy a místo účinku není omezeno na gastrointestinální trakt.
- Synbiotika Jednoduše kombinace probiotik a prebiotik. Tedy produkty, které obsahují jak probiotika tak prebiotika, která podporují růst probiotik.
- Postbiotika Postbiotikum je přípravek z neporušených neživých mikroorganismů a/nebo jejich buněčných fragmentů/struktur s metabolity a/nebo bez metabolitů a konečných produktů, které mají prospěšný vliv na zdraví hostitele.
- Probiotika nové generace Jedná se důmyslně vybrané bakterie, u kterých je znám mechanizmus prospěšného působení a je předpoklad jejich použití ke zlepšení konkrétního patologického stavu.
- Mikrobiota Označuje souhrn mikroorganismů v našem těle (dle toho, kde se nachází, může dělit na střevní mikrobiotu, plicní mikrobiotu, kožní mikrobiotu).
- Mikroflóra Termín používán dříve pro mikrobiotu – tedy označení bakteriální komunity.
- Mikrobiom Velmi často zaměňován s mikrobiotou. V současnosti je termínu mikrobiom používán převážně ve dvou významech:
Pod tímto pojmem máme většinou na mysli soubor genetické informace mikrobioty.
Definice v širším pojetí zahrnuje mikroorganismy včetně jejich genů. - Mykobiota Označení pro soubor hub vyskytujících se v našem těle (dle toho, kde se nachází, může dělit na střevní mykobiotu, plicní mykobiotu, kožní mykobiotu).
- Mykobiom Pod tímto pojmem máme většinou na mysli soubor genetické informace mykobioty.
- Pathobiont Za normálních okolností neškodný mikroorganizmus. Ale při poruše složení naší mikrobioty (dysbióze) může tento patobiont podporovat rozvoj zánětlivých onemocnění či obecně onemocnění.
- Dysbióza Porucha normální mikrobioty (ať po použití antibiotik či vlivem patogenního mikroorganizmu).
Milníky v oblasti pro/pre/para/post/synbiotik
Nejstarším pojmem jsou probiotika, tento termín poprvé použili Lilly a Stillwell v roce 1965. Označili tak látku produkovanou jedním
prvokem, která stimulovala růst jiného prvoka.
Lilly DM, Sillwell RH. Probiotics: growth promoting factors produced by microorganisms. Science 1965; 147: 747–748.
První definice probiotik
První platná definice byla definována v roce 1989 Fullerem: „Probiotika jsou živé mikrobiální krmné a potravní doplňky, které příznivě ovlivňují hostitele zlepšením jeho střevní mikrobiocenózy.“
Fuller R. Probiotics in man and animals. J Appl Bacteriol 1989; 66: 365–378.
První definice prebiotik
Gibson a Roberfroid definovali jako první prebiotika: „nestravitelné potravní ingredience, které příznivě ovlivňují hostitele prostřednictvím selektivní stimulace růstu a/nebo aktivity určitých bakterií v tlustém střevě.“
Gibson G, Roberfroid MB. Dietary modulation of the colonic microbiota: introducing the concept of prebiotics. J Nutr 1995; 125: 1401–1412.
„Probiotika jsou živé mikroorganizmy, které jsou-li podávány v adekvátním množství, přispívají ke zlepšení zdravotního stavu hostitele
FAO/WHO Joint Expert Consultation on Evaluation of Health and Nutritional Properties of Probiotics in Food Including Powder Milk with Live Lactic Acid Bacteria, October 2001
Problematikou probiotik a prebiotik se od roku 2002 zabývá Mezinárodní vědecká asociace pro probiotika a prebiotika (ISAPP – International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics).
V roce 2004 byla definice prebiotika upravena jako selektivně fermentované ingredience, které umožňují specifické změny,
ve složení a/nebo aktivitě střevní mikroflóry, což má příznivý vliv na hostitelovo prospívání a zdravotní stav.
Marcel Roberfroid v roce 2007 formuloval tři kritéria pro prebiotické substance:
1) Musí to být látky rezistentní vůči žaludečním kyselinám a vůči hydrolytickým enzymům v trávicím traktu.
2) Musí být naopak fermentovatelné střevními bakteriemi.
3) Musí selektivně stimulovat růst a/nebo aktivitu střevních bakterií, které mají příznivý vliv na hostitelovo prospívání a zdravotní stav. V podstatě zjednodušeně jsou prebiotika jakási „potrava“ pro probiotické bakterie. Výše zmíněná kritéria splňují prakticky pouze určité nestravitelné oligosacharidy různého původu.
Roberfroid M. Prebiotics: the concept revisited. J Nutr 2007; 137: 830S–837S
Definice probiotik
Živé mikroorganismy, které při podávání v dostatečném množství mají pro hostitele zdravotní přínos (Hill et al., 2014).
Mezinárodní vědecká asociace pro probiotika a prebiotika (ISAPP – International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics) v roce 2016 redefinovala prebiotika jako látky (nejen sacharidové povahy, tedy včetně polyfenolů apod.), které lze selektivně využívat a transformovat hostitelskými mikroorganismy za předpokladu, že jsou prospěšné pro zdraví hostitele a místem účinku není jen gastrointestinální trakt.
Prebiotika jsou substráty, které jsou selektivně využíván hostitelskými mikroorganismy a poskytují tím zdravotní výhody hostiteli (Gibson et al., 2017).
Postbiotika preparáty neživých mikroorganismů a/nebo jejich komponenty, které poskytují hostiteli zdravotní výhodu (Salminen a kol., 2021).
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které při podávání v přiměřeném množství prospívají hostiteli. Slovo probiotikum se často používá nesprávně k označení jakékoli živé kultury, jako jsou ty, které se používají v tradičních fermentovaných potravinách – ale mezinárodní skupina vědců svolaná Mezinárodní vědeckou asociací pro probiotika a prebiotika (ISAPP – International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics) souhlasila s tím, že tento termín by měl být omezen na mikroorganismy, které byly řádně definovány a prokazatelně poskytují zdravotní přínos.